Wolna strona WordPress – Poznaj 5 najczęstszych powodów

wordpress wolna strona grafika
Według badania Aberdeen Group nawet 1-sekundowe opóźnienie w czasie ładowania strony może prowadzić do utraty 7% konwersji, 11% wyświetleń i obniżonej o 16% satysfakcji klientów.

Udostępnij

Wolna strona WordPress – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn, dlaczego Twoja strona na WordPressie może działać wolno. Przede wszystkim problemów należy szukać w hostingu, konfiguracji WordPressa, rozmiarze strony i zewnętrznych skryptach. Nie będzie to jednak takie proste, ponieważ każdy z tych potencjalnych powodów musi być dokładnie przeanalizowany.

W tym artykule przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom powolnej strony na WordPressie.

Słaby hosting

Serwer hostingowy zapewnia zasoby, których Twoja witryna potrzebuje do prawidłowego działania, w tym moc obliczeniową, pamięć RAM, miejsce na dysku i przepustowość. Jeśli hosting jest słaby lub nieprawidłowo wybrany, nie będzie w stanie zapewnić Twojej witrynie tych zasobów. Może to prowadzić do spowolnienia jej działania.

Rekomendowane jest korzystanie z zarządzanego hostingu WordPress. Jest to rodzaj hostingu, w którym firma hostingowa oprócz zasobów serwerowych, zapewnia także obsługę techniczną. Zamawiając taki hosting otrzymasz: gotowy zoptymalizowany serwer pod stronę na WordPressie, automatyczne kopie zapasowe, aktualizacje, inne zaawansowane zabezpieczenia witryny oraz niezbędną pomoc w razie jakichkolwiek problemów. W tym przypadku warto rozważyć ofertę lh.pl.

Problemy z Wtyczkami

Wtyczki są bardzo częstym powodem wolnego działania strony na WordPressie. Ich zbyt duża ilość, brak aktualizacji czy niekompatybilność z aktualną wersją WordPressa może wydłużyć czas ładowania strony nawet kilkukrotnie. W tym przypadku warto sprawdzić, jakie wtyczki mamy zainstalowane oraz upewnić się, że to nie one powodują problem. Można to zrobić, sprawdzając czas ładowania strony po wyłączeniu danej wtyczki.

Upewnij się, że nie masz zainstalowanych wtyczek, których nie używasz. Każda dodatkowa wtyczka to więcej kodu, który może spowalniać Twoją stronę. Niektóre wtyczki mogą być źle zoptymalizowane i powodować spowolnienie, nawet pomimo posiadania ich aktualnej wersji. Dlatego każdorazowo przed zainstalowaniem nowej wtyczki ważne jest, aby przeczytać o niej opinie.

Wolna strona WordPress - wtyczki bez aktualizacji

Zbyt duże i niezoptymalizowane obrazy

Zbyt duże i niezoptymalizowane obrazy to kolejny problem. Kiedy strona zawiera wiele takich obrazów, całość danych, które muszą być pobrane podczas jej otwierania, znacząco się zwiększa. To z kolei wydłuża czas wczytywania całej witryny. Naprawdę nie potrzebujesz obrazów o gigantycznej rozdzielczości. np 5000 x 3000. Większość ekranów komputerów stacjonarnych ma szerokość 1920 px, a ekrany mobilne nie są szersze niż 700 px. Publikowanie obrazów o większej rozdzielczości nie jest więc konieczne.

Następnym krokiem w optymalizacji obrazów jest ich właściwa kompresja. Możesz użyć narzędzi online lub skorzystać z dedykowanych wtyczek do WordPressa, takich jak Smush lub ShortPixel. Ponadto, warto rozważyć konwersję wszystkich obrazów do formatu .Webp. Ten rodzaj formatu charakteryzuje się doskonałą kompresją – jest w stanie zmniejszyć rozmiar bezstratnych obrazów .png nawet o 26%.

Brak wtyczki do optymalizacji wydajności

Brak wtyczki do optymalizacji wydajności, takiej jak LiteSpeed Cache może być jednym z głównych powodów wolnego działania WordPressa. Wtyczki do zarządzania pamięcią podręczną (cache) są kluczowe, ponieważ pomagają w szybszym ładowaniu stron poprzez przechowywanie statycznych wersji witryny. Takie rozwiązanie umożliwia właściwe zarządzanie pamięcią podręczną, co znacząco poprawia szybkość działania witryny. Bez tego rodzaju wtyczek strona może działać o wiele wolniej, ponieważ każde żądanie wczytywania wymaga generowania jej od nowa.

Nieużywany kod CSS i JavaScript

Nieużywany kod CSS i JavaScript to dowolny kod zawarty w Twoich wtyczkach lub motywie, który jest niepotrzebny. Nie używasz go, ale i tak za każdym razem musi zostać wczytany przez przeglądarkę. Usunięcie tego typu kodu poprawi czas ładowania Twojej strony i wrażenia użytkownika. Aby to zrobić, możesz użyć wtyczki WordPressa, takiej jak Asset CleanUp, która wykryje i usunie nieużywane skrypty.

Wolna strona WordPress - nieużywany KOD

Wolna strona WordPress – podsumowanie

W artykule omówiliśmy kilka najczęstszych powodów, dlaczego strona na WordPressie może działać wolno. Warto pamiętać, że wydajność witryny jest kluczowym elementem doświadczenia użytkownika i znacząco wpływa na sukces naszego biznesu w internecie. Zbyt duża ilość wtyczek, duże i niezoptymalizowane obrazy, nieużywany kod czy brak dedykowanej wtyczki cache, mogą znacząco wpłynąć na czas ładowania strony. Optymalizacja tych elementów, a także sprawdzenie aktualnej wydajności za pomocą narzędzi takich jak Google’s Page Speed Insights, to kluczowe kroki w zapewnieniu szybkiego i efektywnego działania strony WordPress.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w obsłudze i optymalizacji Twojej strony WordPress, umów się na bezpłatną konsultację z naszym ekspertem.

Interesują Cię takie tematy?

Sprawdź naszą baze wiedzy