Jak płacić za pomocą „spojrzenia”? Polska technologia PayEye podbija USA

payeye logo
Wrocławska firma PayEye przekształca sposób, w jaki dokonujemy transakcji. Oto historia i przyszłość technologii PayEye, która zdobywa serca użytkowników nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych.

Udostępnij

Historia

PayEye to polskie przedsiębiorstwo fintech, założone w 2019 roku przez dwóch ambitnych przedsiębiorców: Daniela Jarząba i Radosława Rudę. Historia firmy jest fascynująca, ponieważ w 2020 roku PayEye jako pierwsza na świecie wprowadziła płatności oparte na biometrycznej identyfikacji użytkownika, wykorzystując tęczówkę oka. Następnie, już w 2021 roku spółka zaprezentowała ulepszoną usługę, wykorzystującą terminal płatniczy eyePOS 2.0. Jest to pierwsze urządzenie na świecie, które działa w oparciu o fuzję biometrii oka i twarzy. Firma do dziś pozostaje globalnym liderem w tej technologii i podbija nowe rynki. We Wrocławiu już ponad 150 punktów obsługuje takie płatności.

Jak działa PayEye?

To proste, możesz płacić za swoje zakupy bez konieczności szukania telefonu, czy portfela. Wystarczy tylko jedno spojrzenie i transakcja jest zatwierdzona. Oto jak wygląda proces płatności za pomocą PayEye:

  1. Użytkownik, aby dokonać płatności, spogląda na urządzenie eyePOS 2.0, które jest wyposażone w specjalny skaner tęczówki i kamerę do analizy twarzy.
  2. Dane biometryczne, tj. tęczówka oka i twarz, są przetwarzane przez zaawansowane algorytmy, które tworzą unikalny wzorzec biometryczny dla danego użytkownika.
  3. Wygenerowany wzorzec biometryczny jest porównywany z danymi w systemie. Jeśli wzorzec pasuje do istniejących danych biometrycznych w bazie, tożsamość jest potwierdzana.
  4. Po potwierdzeniu tożsamości, transakcja płatnicza zostaje zatwierdzona.

Bezpieczeństwo PayEye

Takie rozwiązanie może budzić wiele wątpliwości. Na przykład, czy skanery tęczówek ustawione w różnych miejscach publicznych nie będą zagrożeniem? Czy można wykorzystać wzorzec biometryczny bez wiedzy posiadacza? Czy jest to bezpieczne dla właściciela tęczówki? Czy ktoś inny ma taką samą tęczówkę jak ja?

Twórcy PayEye uspokajają. Aby zapłacić „spojrzeniem”, należy intencjonalnie popatrzeć na cenę, która wyświetla się na terminalu z odległości około 30 cm, dopiero wtedy płatność jest zatwierdzana. Dodatkowo, zaawansowane czujniki sprawdzają, czy osoba, która zatwierdza płatność jest żywa. Nie jest więc możliwe, aby wykorzystać wzorzec biometryczny bez zgody jej posiadacza, na przykład ze zdjęcia. Jeżeli chodzi o kwestię tęczówek, to każda jest niepowtarzalna. Różnią się nawet tęczówki prawego i lewego oka. Jest to więc w pełni bezpieczne dla właściciela tęczówki. Do tego, wszystkie transakcje powyżej 100 złotych wymagają wpisania pinu.

Więcej informacji na temat usługi i jej bezpieczeństwa, można przeczytać na oficjalnej stronie PayEye, w sekcji FAQ.

PayEye founder

Jak zacząć używać PayEye?

Wystarczy, że pobierzesz na telefon bezpłatną aplikację PayEye i będziesz postępować zgodnie z instrukcjami. Uzupełnij i potwierdź podstawowe dane (imię, nazwisko, numer telefonu oraz mail), złóż wymagane oświadczenia, zrób selfie oraz zdefiniuj swój payeyePIN. Następnie potwierdź maila i numer telefonu. Podepnij swoją kartę płatniczą i gotowe! Możesz korzystać z biometrycznych płatności opartych o kartę płatniczą u Partnerów PayEye. Lista Partnerów dostępna pod linkiem: LINK.

Sukces spółki w USA

Spółka wkroczyła do USA z całym swoim ekosystemem. W jego skład wchodzą: terminal płatniczy eyePOS, nowoczesne płatności e-payeye dla e-commerce oraz aplikacja PayEye. System obecnie jest wdrażany w Michigan State University. Jest to uczelnia, do której uczęszcza około 80 tysięcy studentów. Jest to zatem spory sukces spółki na rynku amerykańskim. Kolejnym celem jest wdrożenie systemu we wszystkich kampusach akademickich USA.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz w sekcji technologicznej.

Interesują Cię takie tematy?

Sprawdź naszą baze wiedzy