Linkedin w biznesie – wykorzystaj potencjał platformy i zbuduj potężną markę osobistą

linkedin logo rozwojowo
Linkedin w 2023 ma zarejestrowanych już ponad 900 milionów użytkowników na całym świecie. Platforma zyskuje coraz większą popularność, również wśród młodych. Nie ma Cię na Li? To duży błąd!

Udostępnij

Co wyróżnia Linkedin?

Przede wszystkim grupa odbiorców i cele przez nich realizowane są zupełnie inne niż w przypadku Facebooka, czy Instagrama. Na Linkedin, użytkownik nie jest podpisany jedynie imieniem i nazwiskiem, ale również stanowiskiem i rolą, jaką odgrywa w firmie. To miejsce, gdzie profesjonalizm jest na wagę złota, a relacje biznesowe mają pierwszeństwo.

Społeczność Linkedina wyróżnia także niespotykana nigdzie indziej jakość dyskusji. Ludzie na tej platformie niekoniecznie dzielą się swoim życiem prywatnym czy zdjęciami z wakacji. Tutaj rozmawia się głównie o pasjach, najnowszych trendach, problemach w branży, gospodarce oraz rynku pracy. Konwersacje, które odbywają się w komentarzach cechuje duża wartość merytoryczna. Te rozmowy przypominają bardziej debaty ekspertów niż to, co znamy z innych social mediów.

Platfroma do budowania relacji

Na Facebooku można mieć maksymalnie 5 000 znajomych. Po przekroczeniu tego limitu nie będzie możliwości dodawania kolejnych osób. Na Li jest zupełnie inaczej. Można tu mieć aż 30 000 kontaktów pierwszego stopnia! To niesamowite, prawda? Dlatego ta platforma to idealne miejsce do budowania relacji biznesowych na lata, niezależnie czy rozwijasz swoją karierę, czy prowadzisz własny biznes.

Linkedin logo rozwojowo

Budowanie marki osobistej na Linkedin

Budowanie silnej marki osobistej na LinkedIn to oczywiście proces, który wymaga zaangażowania, strategii i czasu. Podstawą obecności na Li jest profil osobisty. Jest on w zasadzie nawet ważniejszy niż profil firmy, ponieważ profile osobiste mają zwykle większe zasięgi i to za ich pośrednictwem promuje się biznesy. Na tej platformie to zdecydowanie człowiek jest w centrum uwagi i działania typu H2H (human to human) przynoszą najlepsze rezultaty.

Profil osobisty

Zacznij od dokładnego wypełnienia swojego profilu. Będzie on Twoją wizytówką i pierwszym wrażeniem, jakie zrobisz na potencjalnych pracodawcach, klientach czy współpracownikach. Zawrzyj w nim wszystkie istotne informacje, takie jak doświadczenie zawodowe, osiągnięcia, wykształcenie i umiejętności. Nie zapomnij także o profesjonalnym zdjęciu profilowym, które zaprezentuje Cię w odpowiednim świetle. Możesz dodać także zdjęcie tła Twojego profilu. Polecamy wykorzystać do tego celu darmowy edytor grafik Canva. Nie musisz się na tym znać, wystarczy, że wykorzystasz jeden z dostępnych szablonów.

Następnie uzupełnij nagłówek profilu. Jest to jedno zdanie, podsumowujące Twoją specjalizację lub to, czym się zajmujesz. W sekcji „informacje” opowiedz o sobie trochę więcej. Wspomnij o swoich osiągnięciach i celach zawodowych. Staraj się być autentyczny i unikać ogólników.

Mam profil – co dalej?

Na początku dodaj osoby, które znasz i z którymi współpracujesz. LinkedIn zasugeruje także kontakty na podstawie Twojego adresu e-mail. Kiedy będziesz mieć już pierwsze kontakty, możesz zacząć działać. Zaangażuj się w dyskusje ze swoją siecią. Komentuj i udostępniaj treści innych użytkowników. W ten sposób zaczniesz budować profesjonalne relacje.

Jeśli masz wiedzę, którą możesz się podzielić, zacznij tworzyć własne treści. Mogą to być krótkie wpisy, poradniki, prezentacje lub filmy. Dobrym pomysłem będzie także publikowanie swoich osiągnięć. Możesz na przykład pochwalić się certyfikatem ze szkolenia, które niedawno ukończyłeś. Publikując własne treści, zbudujesz sobie pozycję eksperta w danej dziedzinie.

Poszerzaj swoją sieć

Nawiązuj nowe kontakty i buduj relacje z osobami, które Cię inspirują lub działają w podobnej branży. Dzięki temu będziesz na bieżąco z aktualnymi trendami i ekspertami w Twojej dziedzinie. Zamiast wysyłać standardowe zaproszenie, napisz krótką, spersonalizowaną wiadomość powitalną. Wysyłając taką wiadomość, przedstaw sie i wyjaśnij, dlaczego chciałbyś nawiązać kontakt.

Na przykład, jeśli zapraszasz do sieci eksperta z dziedziny marketingu, możesz napisać: „Witaj Piotrze, jestem Paweł, specjalizuję się w marketingu cyfrowym i podziwiam Twoją pracę w tej dziedzinie. Chciałbym nawiązać kontakt i być może wymienić się doświadczeniami. Pozdrawiam!”

Monitoruj swoją obecność na Linkedin i dostosuj strategię

LinkedIn umożliwia sprawdzenie, kto odwiedza Twój profil. To fajna opcja, ponieważ możesz zobaczyć, kto jest zainteresowany Twoją działalnością lub ofertą. Jeśli publikujesz treści, śledź które z Twoich postów generują największe zainteresowanie. Możesz zobaczyć, ile osób je widziało, ile otrzymały reakcji i ile razy je udostępniono. Pomoże Ci to zrozumieć, jakie treści są atrakcyjne dla Twojej grupy docelowej. Na tej podstawie dostosuj swoją strategię.

Nie zniechęcaj się

Pamiętaj, że budowanie marki osobistej to proces, który wymaga czasu i zaangażowania. Nie spodziewaj się natychmiastowych rezultatów. Z czasem efekty Twojej pracy mogą przynieść wiele korzyści w postaci nowych klientów, ofert czy możliwości współpracy.

Więcej ciekawych wpisów znajdziesz tutaj. Odwiedź Linkedin i zbuduj swoją markę osobistą.

Interesują Cię takie tematy?

Sprawdź naszą baze wiedzy